Jakie kruszywo wybrać pod kostkę brukową?
Utwardzanie nawierzchni to metoda, która umożliwia jej wykorzystanie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W zależności od miejsca korzysta się w tym celu z różnych materiałów, w przypadku ścieżek ogrodowych, chodników, podjazdów i miejsc parkingowych lub placów, dróg wewnętrznych i dojazdowych oraz mniej uczęszczanych ulic często jest to kostka betonowa. Zarówno do jej produkcji, jak i późniejszego ułożenia, niezbędne okażą się jednak odpowiednie rodzaje kruszywa. W pomorskim materiały tego typu są dostępne w ofercie Kopalni Kruszywa Topaz z Tadzina, która oferuje nie tylko piasek czy żwir, ale również m.in. kliniec. Przekonajmy się, jakie kruszywa powinny być użyte do układania kostki.
W jaki sposób układa się kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być dopasowane do przewidywanych obciążeń. Po procesie trasowania oraz korytowania powierzchnia jest wypełniana właściwym kruszywem, które następnie jest zagęszczane, tak, by uzyskało wymaganą nośność. Krawędzie utwardzanego obszaru są wzmacniane wkopywanymi dość głęboko krawężnikami, które mają za zadanie utrzymywanie kostki w odpowiednim położeniu i zapobieganie jej przemieszczaniu. Następnie kostki są układane i przycinane tak, by tworzyły wybrany wzór. Po zakończeniu tego etapu kostka jest posypywana piaskiem, którego zadaniem jest wypełnienie szczelni między elementami.
Jakie podbudowy stosuje się pod kostkę?
Rodzaj potrzebnej podbudowy zależy od zakładanego obciążenia. Dla miejsc mało uczęszczanych zwykle zupełnie wystarczy warstwa ubitego klińca. Jeśli po nawierzchni mają przemieszczać się pojazdy, stosuje się podbudowę betonową. Bezpośrednio pod kostką umieszcza się z reguły podsypkę z piasku, który nierzadko jest wymieszany z cementem.