Kruszywo – co to jest i do czego służy?
Realizacja większości inwestycji wymaga przygotowania odpowiedniego projektu, zgromadzenia koniecznego do jego realizacji sprzętu, a co najważniejsze dostarczenia odpowiedniej ilości niezbędnych materiałów o właściwej jakości. Wśród nich zarówno w budownictwie kubaturowym, jak i liniowym, a zwłaszcza w drogownictwie i kolejnictwie podstawowym surowcem okazują się prawidłowo dobrane kruszywa. W pomorskim są one oferowane przez Kopalnię Kruszyw Topaz z Tadzina, która dostarcza je bezpośrednio na plac budowy. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o ich charakterystyce i możliwych zastosowaniach.
Czym są kruszywa naturalne?
Kruszywa naturalne to rozdrobniony materiał skalny składający się z fragmentów o określonym składzie mineralogicznym oraz zbliżonej charakterystyce użytkowej. W tej grupie znajdują się zarówno kruszywa składające się ze skał luźnych, np. piaski, żwiry czy otoczaki, jak i kruszywa łamane. Kruszywa pierwszego rodzaju są wydobywane ze złóż podziemnych albo spod powierzchni wody głównie z koryt pogłębianych rzek, albo pozyskiwane z rumoszu skalnego. Kruszywa drugiego typu są odpowiednio przetwarzanymi skałami pochodzącymi z kamieniołomów, które ulegają kruszeniu oraz przesianiu w celu podziału na właściwe frakcje. W tej grupie znajduje się grys, tłuczeń oraz kliniec.
Do czego służą kruszywa?
Kruszywa mogą być wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych. Powstają z nich m.in. beton, mieszanki asfaltowo-mineralne, kleje, zaprawy i tynki. Używa się ich do ulepszania podłoża, tj. poprawy jego nośności. Mogą posłużyć do wykonywania elementów różnych obiektów i konstrukcji – podbudów dróg, skarp, wiaduktów, przyczółków mostów bądź wałów. Sięga się po nie również przy wykonywaniu drenaży i odwodnień. Wiele kruszyw przydaje się także poza budownictwem m.in. jako surowiec w przemyśle ceramicznym, szklarskim czy w innych zastosowaniach np. przy filtracji.