Maszyny stosowane w wydobyciu różnych kruszyw
Prowadzenie większości robót budowlanych wiąże się nie tylko z koniecznością używania specjalistycznego sprzętu, ale również korzystania z odpowiednich materiałów. Jednymi z używanych najczęściej i na ogromną skalę, zwłaszcza w przypadku drogownictwa i wznoszenia wszelkiego rodzaju konstrukcji inżynierskich są stosowane do ulepszania podłoża oraz jako budulec i składnik cementów, tynków, klejów oraz zapraw są kruszywa. W pomorskim są one dostępne w ofercie Kopalni Kruszywa Topaz z Tadzina, oferującej zarówno kruszywa mineralne ze skał luźnych tj. żwiry i piaski oraz ich mieszanki, jak i kruszywa łamane ze skał litych np. tłuczeń. Przekonajmy się, z jakich maszyn korzysta się podczas ich wydobywania.
Sprzęt używany przy pozyskiwaniu piasku i żwiru
Piaski i żwiry są najczęściej pozyskiwane metodami odkrywkowymi w specjalnych kopalniach, gdzie wydobywa się je z płytkich złóż przy użyciu koparek lub ładowarek czołowych. Zdarza się jednak również wydobycie spod lustra wody. W takich przypadkach używane są tzw. refulery, które wysysają materiał z okolic dna. Kruszywa są następnie dzielone na frakcje, a często również płukane i suszone, w zależności od sytuacji.
Jak wydobywa się kruszywa ze skał litych?
Kruszywa ze skał litych są pozyskiwane w kamieniołomach. Tu większe bloki są zwykle odspajane przy użyciu koparek wyposażonych w młoty hydrauliczne, stosuje się jednak również metody pirotechniczne oraz cięcie bloków skalnych. Materiał jest następnie poddawany rozdrabnianiu w kruszarkach, co pozwala na uzyskanie odpowiednich rozmiarów i kształtów ziaren. Urobek podlega również sortowaniu w przesiewaczach sitowych lub bębnowych. W ten sposób dostarczany jest grys cechujący się nieregularnymi kształtami, kliniec o formie ostrosłupów, które zwężają się na jednym z końców, a także tłuczeń. Do transportu wykorzystywane są ładowarki czołowe oraz ciężarówki-wywrotki lub wozidła technologiczne.