Rodzaje i zastosowanie piasku
Piasek jest jedno z ważniejszych kruszyw wykorzystywanych w budownictwie. Wykorzystywany jest zarówno w budownictwie tradycyjnym do wznoszenia budynków jak i drogowym, gdzie jest niezastąpiony do wykonania podbudowy pod drogę. Ze względu na szerokie zastosowanie na rynku dostępne jest kilka rodzajów piasku, który posiada odmienne właściwości niezbędne do wzniesienia budowli o określonej charakterystyce.
Piasek zwykły i jego zastosowanie
Ze względu na właściwości fizyczne oraz zastosowanie wyróżniamy następujące rodzaje piasku: piasek zwykły, piasek siany i piasek płukany. W budownictwie wykorzystywane jest także kruszywo budowlane, powszechnie nazywane pospółką. Powszechnie wykorzystywany jest piasek zwykły, inaczej nazywany również zasypowym. Znajduje on zastosowanie w zasypywaniu fundamentów, wyrównywaniu i podwyższaniu terenu oraz wykonywaniu wykopów pod instalacje sanitarne, gazowe oraz kanalizacyjne. Idealnie sprawdza się do stabilizacji kostki brukowej na chodnikach i podjazdach w brukarstwie. Piasek umożliwia pracę kostki podczas nacisku, dzięki czemu nie pęka i opada. Jest materiałem stosunkowo niedrogim i łatwym w wydobyciu.
Piasek siany i płukany
Innym powszechne stosowanym piaskiem w budownictwie jest piasek siany i piasek płukany. Piasek siany wykorzystywany jest do wykonywania zapraw murarskich. Jest to niezwykle trwały, ale też niedrogi materiał, który po zmieszaniu z cementem oraz wodą tworzy zaprawdę gotową do użycia na budowie. Piasek siany jest niezastąpiony w branży szklarskiej do wyrobu szkła. Wchodzi też w skład ceramiki. Piasek płukany z kolei wykorzystywany jest do produkcji betonu, wylewek, tynków i podsypek. Przed dodaniem go do mieszanki należy go wypłukać, dzięki czemu nabiera ona odpowiedniej konsystencji, zwiększa się jej trwałość i wytrzymałość.