Rodzaje kruszyw używanych do budowy domów
Prowadzenie robót budowlanych niezależnie od ich charakteru wymaga nie tylko zebrania potrzebnego przy konkretnych zadaniach sprzętu, ale również zaopatrzenia się w niezbędne materiały. W przypadku wznoszenia domów jedno- i wielorodzinnych lista koniecznych do zamówienia wyrobów jest bardzo długa i obejmuje wszystko, co pozwoli na wylanie fundamentów, ustawienie ścian nośnych i działowych, a także przygotowanie dachu oraz wykończenie obiektu. Materiałem, który okaże się nieodzownych na niemal wszystkich etapach prac, są rozmaite frakcje kruszywa. W pomorskim można się w nie zaopatrzyć w Kopalni kruszywa TOPAZ z Tadzina, oferującej także kamień dekoracyjny i kamienie polne, ogrodowe oraz otoczaki. Przekonajmy się, jakie kruszywo trzeba zgromadzić, budując dom.
Do czego są potrzebne kruszywa podczas budowy domu?
Budowa domu oznacza konieczność właściwego przygotowania podłoża oraz wylania odpowiedniego fundamentowania. W tym celu konieczne mogą się okazać różne frakcje piasku oraz żwiru, co pozwoli na zagęszczenie gruntu oraz sporządzenie potrzebnego betonu. Będą one niezbędne również w postaci pospółki, gdy przygotowuje się podłogę na gruncie lub zasypuje wykopy. Piasek i żwir posłuży także do wykonania zapraw murarskich, którymi połączone zostaną cegły albo bloczki. Jest też wymagany, jeżeli na miejscu będzie się sporządzać tynki zewnętrzne i wewnętrzne oraz kleje do instalowania okładzin ceramicznych czy warstwy ociepleniowej.
Jakie typy kruszyw sprawdzają się przy konkretnych zadaniach?
Tam, gdzie kruszywo ma posłużyć do zagęszczenia podłoża, najlepszy okaże się materiał skalny o ostrych krawędziach np. piasek kopalniany lub łamany. Taka geometria pozwala na ścisłe ułożenie ziaren względem siebie, a tym samym na zredukowanie wolnych przestrzeni między nimi i uzyskanie wyższej nośności. Jeżeli kruszywo ma posłużyć do prac wykończeniowych np. sporządzenia tynku, lepsze okażą się ziarna o łagodnych krawędziach np. piasek rzeczny, ponieważ w ten sposób da się osiągnąć większą gładkość przygotowywanej powierzchni.